S obzirom na činjenicu da je mreža uvek dostupna i postaje sve više neophodna, učenici treba da nauče kako i gde pronaći informacije, a za to je bitna pravilna edukacija.
Takođe nam je jasno za savremeni sistem obrazovanja treba mnogo truda, znanja i naravno novca. Postoje planovi u Ministarstvu za telekomunikacije i informaciono društvo da se informatička mreža proširi, a obrazovni sistem podrazumeva reforme u skladu sa tehnološkim promenama. Šta je od toga do sada konkretno urađeno?
Kako je 03.jula ministar prosvete Žarko Obradović najavio, sve škole u Srbiji će od školske 2011/2012. godine dobiti jedan informatički kabinet sa oko 30 računara. Obradović je na konferenciji "Škola budućnosti" u Palati Srbije rekao da će taj projekat biti realizovan uz pomoć sredstava Ministarstva za telekomunikacije, da predstavlja uvođenje nove tehnologije u sistem obrazovanja Srbije i veliki podsticaj takvom učenju koje se pokazalo kao uspešno i kvalitetno. Ministar je istakao da učenik mora biti centar pažnje društva, koje treba da mu omogući da maksimalno razvije svoje potencijale i dodao da će to biti ostvarivo kada se poveća dostupnost i kvalitet obrazovanja. Obradović je ocenio da treba upozoriti učenike na opasnosti koje vrebaju u "sajber svetu" i dodao da je najveća opasnost neznanje i da će deca biti zaštićena samo ako se naoružaju znanjem.
Takođe i Microsoft pomaže modernizaciji obrazovanja i kako je izjavio njihov generalni direktor u Srbiji, Vladan Živanović, on se nada da će nastavnici i učenici nastaviti da u još većoj meri koriste resurse koje je ta kompanija obezbedila kroz projekat "Partner u učenju" u saradnji sa Ministarstvom prosvete. Da podsetimo, programom “Partner u učenju" Microsoft pomaže individuama, obrazovnim institucijama i čitavim nacijama da uz pomoć alata informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) unaprede svoje potencijale. Program je fokusiran na saradnju u domenu osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Нема коментара:
Постави коментар